100 MAJA

16.06.2011

16.juunil 2011 avati Eesti Arhitektuurimuuseumi suures saalis näitus 100 MAJA/ HOUSES. Tegemist on 2010.aastal Veneetsia arhitektuuribiennaalil Eestit esindanud väljapanekuga, mis on nüüd esmakordselt vaadeldav ka Eestis. Näitus tutvustab läbi suuremõõtmelise maketi, slaidiprogrammi ja video sadat eesti arhitekti projekteeritud ja ka tegelikult valmis ehitatud eramut. Veneetsia arvult 12. rahvusvaheline arhitektuuribiennaal leidis aset 29. augustist kuni 21. novembrini 2010.

100MAJA_kaanedNäituse 100 MAJA/ HOUSES autoriteks on arhitekt Kalle Vellevoog, sisearhitekt Tiiu Truus, graafiline disainer Martin Pedanik ja arhitektuuriteadlane Karen Jagodin. Näituse kandvaks ideeks oli tutvustada arhitektuuribiennaalil Eesti eramuehituses valitsevat individuaalprojektide suurt ülekaalu võrreldes tüüpprojektide järgi ehitatavate majadega. Selline olukord eristab Eesti praegust eramuehitust selgelt ülejäänud Euroopast, kus valitsevad eelkõige nn. kataloogimajad.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Aeroc ja Isover ja näitus valmis koostöös Eesti Arhitektuurikeskusega.

Aeroc otsustas toetada näituse korraldamist kuna nii mitmedki eksponeeritud majad on ehitatud AEROC toodetest ja AEROC tooted on eelkõige tuntud kui eramuehituseks sobivad müürimaterjalid. AEROC toodetest saab ehitada väga madala kütteenergia vajadusega madalenergiamaju ja ka passiivmaju terviklahendusena, milles kogu hoonekarp on valmistatud ühest ja samast soojapidavast materjalist – AEROC poorbetoonist. Materjali kerge töödeldavus võimaldab ehitusplatsil kergelt realiseerida arhitektide loodud unikaalseid majaprojekte, ühendades ekslusiivse välimusega eramuprojekti AEROC terviklahenduse eelistega.

Kuigi ennustamine on tänamatu töö, võib siiski eeldada, et ka Eesti eramuehituses kasvab lähiaastatel tüüpprojektide järgi valmivate eramute osakaal sarnaselt teiste Euroopa maadega. Tüüpprojekt ei pruugi tähendada igavat halli maja, vaid eelkõige hästi läbi mõeldud ja järele proovitud kindlat lahendust, mis ei ole liiga ekstravagantne ja mille hilisem müük järelturul on lihtne. Tüüpprojektide osakaalu eeldatavaks kasvuks valmistudes töime koostöös tuntud arhitektidega ja ehitajatega turule AEROC kivimajade valmisprojektid. Samuti teeme koostööd eramupiirkondade arendajatega, nagu näiteks Peetri Arendus, kes ehitavad endi tellitud tüüpprojektide alusel ühtse kontseptsiooni järgi terviklikke eramupiirkondi.

Näituse 100 MAJA lahtiolekuajad leiate Eesti Arhitektuurimuuseumi kodulehelt www.arhitektuurimuuseum.ee.