Uus-Veerenni asum – terviklahendus teadlikule koduotsijale

Juba selle aasta lõpus valmivad Uus-Veerenni asumis esimesed 12 kortermaja, mis ootavad elanikke nautima tervikliku täislahendusega elukeskkonda. Ühtpidi linnasüdames, samas omaetteolemist hindav – justkui polekski naabrid ja linnamelu siinsamas lähedal.

Hoonete moodsa, samas klassikalisse keskkonda hästi sulanduva arhitektuuri on välja töötanud Tarbe arhitektide meeskond. Ühendades traditsiooni, konteksti ja kaasaegset arhitektuuri on loodud asum, mis jääb kaunistama ja täiendama vana Veerenni asumit pikkade dekaadide vältel.

Arendusprojekti arhitekti Johann Aksel Tarbe kinnitusel iseloomustab Uus-Veerenni asumi hooneid läbimõeldud, kohaspetsiifikale vastav ning tulevasele elanikule mõeldud, ajas vastupidav arhitektuur. Kui arhitektid on soovinud rajada moevooludest sõltumatut, kuid kaasaegnet elukeskkonda, kombineerinud traditsioonilist viilkatusega hoonetüüpi ja tänapäevaseid kujundusvõtteid, siis hoonete ehitamisel on kasutatud väärikaid materjale – tellist, klaasi, terast – mis on lihtsalt hooldatavad ning kaunid ka 50 aasta pärast.

…hoonete ehitamisel on kasutatud väärikaid materjale – tellist, klaasi, terast – mis on lihtsalt hooldatavad ning kaunid ka 50 aasta pärast.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turvaline, helikindel ja vastupidav

Merko Ehitus Eesti AS projektijuht Henri Ärmus kinnitab, et Uus-Veerenni elamukvartali juures on peetud oluliseks läbimõeldud ehituslahendusi ja arenduse visiooni – parandada elanike elukvaliteeti – toetavaid ehitusmaterjale.

Korterelamu puhul on selleks lisaks energiatõhususele ja mugavusele ka privaatsusvajadus – et inimesed saaksid elada üksteist segamata ning taamal ei häiriks ka hoone haldustegevusega seotud müra. Ehitusmaterjalide valikul  on olnud eelduseks, et täidetud saaksid korterite vahelistele seintele esitatavad kõrgemad heliisolatsiooni nõuded – et heli ei kanduks ühest ruumist teise ventilatsioonisüsteemide, põrandate, lagede ega muude konstruktsioonide liitumiskohtade kaudu.

„Hoonetes on kasutatud nii tubade mittekandvate vaheseinte puhul kui tehnoloogiaseadmete toimimisega seotud šahtide juures müra summutavaid bauroc ACOUSTIC 150 mm ja 100 mm kergplokke. Need sobivad kasutamiseks mitmekihilistes seinakonstruktsioonides, samuti elu- ja tööruumide vaheliste seinte ehitamiseks ning on hea lahendus müratekitavatesse seadmeruumidesse,“ selgitab Henri Ärmus.

Lisaks on hoonete ehituse juures kasutatud bauroc CLASSIC 200 mm kergplokki, mis on klassikaline universaalne ehitusplokk ning võib öelda, et seda võib kasutada nii hoone kandvate kui mittekandvate, samuti nii sise- kui välisseinte puhul. „Siinkohal tooksin välja kindlasti tuleohutuse – oluline aspekt näiteks lifti-, toru-, kaablišahtide juures – tänu heale tulepüsivusele on bauroc CLASSIC sinna sobiv lahendus,“ lisab projektijuht.

bauroc kergplokkide puhul on eeliseks võrreldes teiste seinaplokkidega ka nende kergus. ACOUSTIC on valmistatud poorbetoonist kuivtihendusega 575 kg/m³ ja survetugevusega fb=4,0 N/mm², CLASSIC aga poorbetoonist kuivtihedusega 425 kg/m³ ja survetugevusega fb=3,0 N/mm². See tähendab seda, et väiksem on koormus nii vahelagedele kui vundamendile, samuti on hea soojapidavuse tõttu küttearved väiksemad ning loomulikult ei saa mööda kergplokkide soodsast hinnast. „Olles kasutanud bauroc kergplokke ehitustegevuses juba aastaid, on hea tõdeda, et tegemist on kvaliteettoodetega,“ kinnitab Henri Ärmus.

Lihtne paigaldada ja koheselt viimistleda

Ehitustegevuse käigus on olnud oluline ka seinaplokkide paigaldamise lihtsus ning kiirus. Lisaks juba nimetatud kerguse aspektile – mistõttu on väiksem koormus vundamendile ja vahelagedele – on need ka  suuremate mõõtmetega, mis on taganud seina kiirema ladumise ehk töö kiiruse.

„bauroc ACOUSTIC plokid on sileda pinnaga ning täpsete mõõtudega – see võimaldab neid paigaldada õhukesel nn. liimvuugil. Meie kogemus on näidanud, et bauroci on lihtne töödelda ja lõigata vastavalt vajadusel õigesse mõõtu. Valmis seinad on olnud lihtsad viimistleda – kohe plaatimis- ja pahteldusvalmis,“ lisab Henri Ärmus, et ehitustööde tempo tõttu on võimalus peale paigaldust plokki kohe viimistleda oluline aja kokkuhoiukoht.

Uus-Veerenni kvartali puhul on püütud kipsi kasutamine viia miinimumini, niiskete ruumide puhul on kasutatud bauroci, mis ei mädane ega hallita, kuna tegemist on kivimaterjaliga. Kortermajad on ehitatud Targa Maja põhimõttel, majades on sundventilatsioon, põrandaküte ning korteritesse on võimalik paigaldada jahutussüsteem. Arendust luues on mõeldud elanike vajadustele nii tänases kui pikemas perspektiivis.

Kadri Penjam

Tutvu pildigaleriiga

Lisainfot leiad arenduse kodulehelt https://merko.ee/veerenni/