Ehitusfüüsika seisukohast tuleks vanade kivimajade välisseinu soojustada väljastpoolt, sest seestpoolt soojustamine omab olemasolevatele seinakonstruktsioonidele negatiivset mõju.
Seega vana kivihoone hooletu seestpoolt soojustamisega võib hoone kandekonstruktsioonile pahaaimamatult kahju teha. Aastakümneid või aastasadu seni hästi vastu pidanud välisseinad võivad hakata lisandunud niiskuse mõjul hallitama ning külmakahjustuste tõttu ka lagunema. Niiskuskahjustusi võivad eriti kergelt saada vanades kiviseintes olevad puittalad.
Eelneva tõttu ei kehti seestpoolt soojustamisel reegel, et rohkem soojustust, parem soojustusmaterjali λ väärtus ja parem soojustatud seina U-arv on head asjad. Seestpoolt soojustamisel tuleb peamine tähelepanu suunata vana välisseinakonstruktsiooni jätkuva pikaajalise säilimise tagamisele.
Seestpoolt tohib soojustada ainult sellisel määral ja selliste materjaliga, mis tagab vanades seintes temperatuuri- ja niiskusrežiimi, mis ei põhjustaks kondensaati ega külmakahjustusi.
Järgnevad graafikud ilmestavad selgelt seestpoolt lisatud soojustusmaterjali mõju vana seina temperatuurirežiimile talvisel perioodi. Arvestused on tehtud eeldusel, et sisetemperatuur on 20°C ja välistemperatuur on Eesti veebruarikuu keskmine temperatuur -5,8°C. Arvutused on teostatud programmiga DofTherm 2.2.
Nagu kõige parempoolselt graafikult on selgelt näha, siis vana külma kiviseina, mille U-arv on U=1W/(m²∙K), soojustamine õhukeste, ainult 5cm paksuste PIR soojustusplaatidega põhjustab välistemperatuuri -5,8°C juures vana kiviseina täieliku läbikülmumise! Miinustemperatuur jõuab soojustusmaterjalini.
Juhul kui kasutada soojustamiseks 10cm paksuseid bauroc RENOVE soojustusplaate, siis säilib vana seina sisepinnal positiivne temperatuur, mis mõjub hästi vana seinakonstruktsiooni säilimisele.
Võrreldes bauroc RENOVE-ga on PIR-iga soojustamise järel seina soojapidavus küll mõnevõrra parem, aga samas on suurem pikaajaline risk kahjustada hoone välisseinu.
Soojustusplaadid bauroc RENOVE on valmistatud poorbetoonist, mis on kapillaaraktiivne ja veeauru hästi läbi laskev materjal. Kapillaaraktiivne tähendab seda, et materjal juhib väljakondenseerunud vett tänu kapilaarjõududele edasi materjali kuivema piirkonna suunas. Sellises soojustusmaterjalikihis on kaks vastassuunalist niiskuse voogu:
NB! Sobiva soojustuskihi paksuse korral normaalolekus kondenseerumist soojustuskihi sees ega soojustuskihi all ei toimu. Kapilaaraktiivsus on passiivne kaitsemehhanism, mis aitab külmaperioodil välja kondenseeruva niiskuse ära juhtida. Materjali kapilaaraktiivsusest on kasu ainult siis, kui väljakondenseeruv vesi ei jäätu, ehk siis temperatuur peab soojustusmaterjalis olema plusspoolel. Osad teadusuuringud on näidanud, et poorbetoonis välja kondenseeruv vesi püsib vedelas olekus ka paari külmakraadi juures.
Järgneval joonisel on kompaktne nelja erineva soojustusmaterjali variandi võrdlus seinte seestpoolt soojustamisel.
Värviskaalaga on esile toodud niiskemad piirkonnad (tumedamad alad) ja kuivemad piirkonnad (heledamad alad). Veepiiskadega on näidatud veeauru väljakondenseerumise alad. Vasakus tulbas on näidatud talvised niiskusrežiimid (cold season) ja paremas tulbas suvised niiskusrežiimid (warm season).
Võrdluse lühikokkuvõte on järgnev: