Maardu kaksteist – uus kortermaja Maardu linna südames

Tekst: Eno Pappel, www.majaehitaja.ee
3D pildid: Arhitektuuribüroo FP OÜ

Ei ole kellelegi saladuseks, et Eesti elamufond on vananenud ja renoveerimise ning uusarenduste maht ei kata kaugeltki tegelikke vajadusi.  Seetõttu on iga uus rajatav eluhoone oluline, sest aitab muuta inimeste elustandardit paremaks, kodud kaasaegseks ja mugavaks.

Paljudes kohtades üle Eesti on viimastel aastatel käivitatud taas aktiivne kortermajade kinnisvaraarendus ja sellest ei ole jäänud puutumata ka Maardu linn. Maardu linnas elab Maardu linnavalitsuse andmetel 15842 inimest, mis annab linnale viimase rahvaloenduse andmetel elanike arvu järgi Eestis auväärse 7. koha.

Aktiivne Muuga sadam linna külje all, hea asukoht Peterburi maantee kõrval,  hea transpordiühendus Tallinnaga ning Maardus tegutsevad 3 kooli ja 3 lasteaeda on arvestatav põhjus Maardus elamiseks.

Maardu keskuses aadressil Kallasmaa 1c, mõnesaja meetri kaugusel Maardu Linnavalitsusest, on käivitatud firma Stopptuli OÜ poolt uue korterelamu projekt nimega “Maardu kaksteist” 

Hoone krunt asub kortermajade rajooni serval, korrastatud haljasalaga piirnevalt, kõigest paari kilomeetri kaugusel merepiirist. Korterelamu teeb pilkupüüdvaks hoone kõrgus, 12 korrust, mistõttu Maardu keskusesse sissesõitmisel hakkab hoone juba kaugemalt silma, olles ühtlasi ka linna üheks kõrgemaks elukondlikuks hooneks.

Hoone saamislugu tutvustas lähemalt korterelamu arhitekt Valeri Falkenberg, Arhitektuuribüroo FP OÜ-st, kelle juhtimisel toimus kogu hoone ehitusprojekti koostamine. Hoone projekteerimine sai alguse juba aastal 2007, kuid erinevate põhjustel, millest olulisemaks kujunes alanud majanduskriis, jäi projekti elluviimine paremaid aegu ootama.

Projekti taaskäivitamisel, 2016 aasta kevadel, otsustati teha hoone kandekonstruktsioonide osas põhimõtteliselt uus lahendus ning see nõudis projekteerijalt olulist lisatööd varem valminud projektdokumentatsiooni ümbertegemisel. Lõplik tehniline lahendus on kombineeritud nii monoliitsest raudbetoonist karkassist kui monteeritavatest vahelae õõnespaneelidest.

Hoone puhul on kasutatud konstruktiivset lahendust, kus hoone kandvatele monoliitsetele seinaosadele kahel küljel ja ka keskosale toetuvad õõnespaneelid, mis iga korruse tasandis on jäigastatud betoonvööga.

Hoone kahes küljes olevad korrustevahelised mittekandavad välisseinad on laotud Aeroc plokkidest, mida nime vahetanud kaubamärgi tõttu tuleb nüüd nimetada bauroc plokkideks.

15 aastat Aeroc nime all tegutsenud poorbetoonist ehitustoodete tootja muutis hiljuti oma kaubamärki, et rahvusvahelisel turul uue kaubamärgi bauroc abil oma tootevalikut paremini välja tuua.

Algne lahendus nägi ette mittekandvate välisseinte osas soojustatud metallkarkassi,  kuid sellest loobuti suurema töömahukuse ning väiksema mürapidavuse tõttu.

Valik bauroc plokkide kasuks langetati põhjusel, et bauroc plokkseina on võimalik laduda kiiresti, samal ajal on plokkide ja silluste tõstmiseks ehitusobjektil kraana kasutamise vajadus väiksem. Bauroc 200 mm paksune plokksein võimaldab suurendada mittekandva välisseina konstruktsiooni heli-, õhu- ja soojapidavust ning võimaldab teha paralleelselt nii sise – kui välisviimistluse töid.

Antud kinnistule oli algse plaani järgi ette nähtud kaksiktorniga kortermajade rajamine, mille puhul ühendaks hooneid pooleldi maa-alune parkla ja I korruse tasapinda tõstetud privaatne puhkeala.

Võimalik, et peale esimese torni valmimist alustatakse mõne aja pärast ka teise torniosa ehitamisega ja viiakse projekt ellu nii nagu algne plaan kaksiktornidest ette nägi. Projekti edasiarendus sõltub valmiva tornmaja korterite müügiedust.

Hetkeseisuga, kus ehitusjärgus kortermaja projektijärgne kõrgus on saavutatud, on hoonesse rajatavast 44 korterist sõlmitud broneerimisleping juba umbes poolte korterite osas, mis näitab, et huvi kaasaegse ja kvaliteetse elamispinna vastu on piirkonnas olemas.

Ühe projekti suurema alltöövõtjana hoone karbi ja fassaadi ehitustöödega tegeleva ViktorVi Investments OÜ juhatuse liikme Viktor Netšajevi sõnul kaetakse kortermaja fassaad 200 mm paksuse kivivillast soojustusega ja õhekrohviga. Fassaadis kivivillast soojustusplaatide kasutamise vajadus on seotud ennekõike hoone kõrgusega ning sellest tuleneva tuleohutuse nõudega.

Ehitustööd on Viktor Netšajevi sõnul kogu ehitusperioodil sujunud plaanipäraselt ning hoone on valmimas kavandatud tähtajaks. Ka talvisel perioodil hoone karkassi ehitustööd ei peatunud ja talvekuudel ehitati hoonele juurde 3 korrust.

Viktor Netšajev selgitas, et nagu igal ehitusobjektil, on ka selle hoone puhul olnud väiksemaid probleeme, kuid seni on kõik lahenenud ning tööd edenevad jõudsalt. Koostöö peatöövõtja Ehitusvahendaja OÜ-ga ja teiste osapooltega on sujunud hästi.

Hetkel, kus objekti valmimiseni on aega veel üle poole aasta, on majakarp tervikuna valminud ning tööd jätkuvad majasiseste kommunikatsioonide ja  korterisiseste vaheseinte ehitamisega.

Kortermaja teeb huvitavaks ka see, et kõigile korteritele on ette nähtud oma rõdu v.a. esimese korruse korterid. Rõdud ei ole küll suured, kuid värske õhu ja vaate imetlemiseks piisavad. Ülemiste korruste korterid on merevaatega. Lisaks kuulub kõigi korterite juurde soklikorrusel paiknev panipaik. Hoonesse tuleb kaks lifti ja suitsuvaba trepikoda, mis lisab ohutust ja kindlasti ka mugavust.

Hoone projekteerimisel oli oluliseks lähtekohaks majaelanike jaoks mugava ja privaatse elukeskkonna loomine. See on saavutatud tänu kortermaja läbimõeldud ruumiplaanile, maja alla rajatud mugavale parkale/garaažile, privaatse ja piiratud alaga I korruse tasandile rajatava puhke- ja ajaveetmiskohaga.

Kortermaja valmib plaanide kohaselt 2017 aasta novembris. Majja tulevad 2-toalised kuni 5-toalised korterid, suurusega alates 49,6 m2 kuni 98,3 m2. Majaelanike autodele on hoone nullkorrusele rajatud parklas 22 parkimiskohta ja samapalju parkimiskohti leidub ka hoone krundil. Hoone kavandatud energiamärgise klassiks on C ja korterelamu kasutab tsentraalset küttelahendust.

Maardu linn on saamas endale juurde ühte läbimõeldud elukeskkonnaga ja planeeringuga kortermaja, kus on mugav ning praktiline elada.