Poorbetoon

Poorbetoon maailmas

Poorbetoon, nagu nimetuski ütleb, on poorse struktuuriga kivipõhjaline materjal. Poorbetooni valmistamise tehnoloogia printsiibid leiutati 1920.-30.-ndatel aastatel Soomes ja Rootsis. Esimesed kaks poorbetoontoodete valmistamise tehast rajati Rootsis, kust on pärit ka selle materjali vanimad ja tuntumad kaubamärgid Siporex ja Ytong. 1930-ndate aastate lõpus tegutses Siporex tehas ka Lätis.

Inglise keeles on poorbetooni rahvusvaheliselt kasutatav nimetus autoclaved aerated concrete, lühendatult AAC või ka aircrete, saksa keeles porenbeton, rootsi keeles lättbetong, soome keeles höyrykarkaistu kevytbetoni.

Tänaseks on poorbetoontoodete tootmise tehnoloogia ja seadmed võrreldes algusaastatega tohutult arenenud, mis on lubanud veel reljeefsemalt välja tuua selle materjali unikaalsed omadused – kerguse ning samas ka tugevuse, mis lubab ühes materjalis ühendada nii soojustus- kui konstruktiivse materjali omadusi. Tänapäeval valmistatakse poorbetoontooteid erinevates riikides kõigis maailmajagudes kümnete eri kaubamärkide all. Kogu maailmas valmistatakse aastas kümneid miljoneid kuupmeetreid poorbetoontooteid.

Klassikalise poorbetooni põhitoorained on kõik looduslikud mineraalid – tsement, lubi ja peeneksjahvatatud kvartsliiv. Tinglikult võib öelda, et lisaks koosneb poorbetoon suures osas õhust, mis paikneb materjali suletud poorides. Toorainetest ja nende vahekorrast, nii nagu ka tootmistehnoloogiast, olenevad suurel määral konkreetsete poorbetoontoodete tehnilised näitajad. Nii on võimalik valmistada äärmiselt kergeid ja soojapidavaid kui ka raskemaid ja vähem soojapidavaid, kuid suure kandevõimega poorbetoontooteid.

bauroc poorbetoon on unikaalne ehitusmaterjal

bauroc on kaubamärk, mille all Bauroc AS valmistab poorbetoontooteid oma Kunda lähistel asuvas tehases. Kõik põhitoorained on puhtad eestimaised looduslikud mineraalsed materjalid, mis tarnitakse tehase vahetust lähedusest – tsement Kundast, lubi Rakkest ning liiv Bauroc AS Toolse liivakarjäärist.

bauroc on kergeim ehituses kasutatav kivimaterjal, millel on samas piisav tugevus ka mitmekordsete hoonete kandeseinte ehitamiseks. Kõrgekvaliteediliste toorainete ning kaasaegse valmistamistehnoloogia koosmõjus saavutatud bauroc toodete mahukaalu ning survetugevuse suhte näitajad esindavad maailma selle ala absoluutset tipptaset.

bauroc materjali suletud poorides (mõõduga 0,5 – 2,0 mm) paiknev õhk annab toodetele suurepärased soojusisolatsiooni omadused ja hea tulekindluse. Samuti on materjal väga hästi töödeldav ning vee- ja külmakindel. Lühidalt võibki öelda, et bauroc on puidu parimate omadustega kivi, mis erinevalt puidust ei põle, ei mädane ega karda niiskust.

bauroc on ökoloogiline materjal, mis ei sisalda ega erita mingeid kahjulikke aineid. Oma emissiooniklassilt kuulub bauroc vastavalt Soome RTS kvalifikatsioonile parimasse M1 klassi.

Kõige kergematest bauroc ECOTERM+ plokkidest saab ehitada ühekihilise väga hästi sooja pidava välisseina ilma täiendavaid soojusisolatsioonimaterjale kasutamata. Selline massiivne „hingav“ ning soojust akumuleeriv välisseina konstruktsioon loob ruumides tervisliku ja meeldiva mikrokliima. bauroc ECOTERM+ plokkidest välissein tasandab järske välistemperatuuri kõikumisi, külmal talveööl on sellises majas hubaselt soe ning kuumal suvepäeval meeldivalt jahe.

bauroc on kergeim ehituses kasutatav kivimaterjal, millel on klassikalise poorbetooni parimad omadused:

  Energiasäästlik

ECOTERM+ 500 ja 375 plokkidest saab ehitada ühekihilise soojapidava välisseina, mis vastab tänapäeva energiatõhususe nõuetele ilma täiendava soojustusmaterjalita.

  Soojust akumuleeriv

Massiivne soojust akumuleeriv kivisein tasandab järske välistemperatuuri kõikumisi, külmal talveööl on majas hubaselt soe ning kuumal suvepäeval meeldivalt jahe.

  Tervislik ja allergeenidevaba

bauroc on mineraalne materjal, mis ei sisalda ega erita mingeid kahjulikke aineid. Niiskusrežiimi ühtlustavad, nö “hingavad” bauroc poorbetoonist seinad loovad hoones tervisliku ja meeldiva mikrokliima

Tulepüsiv4  Tulekindel

bauroc poorbetoonil on esmaklassilised tulepüsivusnäitajad ja seetõttu on bauroc tooted eelistatuim valik tuletõkkeseinte ja tulemüüride ehitamiseks.

Loodussõbralik4  Loodussäästlik

Tänu kergele kaalule on Bauroc toodete valmistamiseks vajalik kaevandatavate toorainete kogus ja CO₂ jalajälg kordades väiksemad võrreldes teiste ehitusplokkidega. Viimased uuringud näitavad, et tänu CO₂ sidumise võimele on reaalne muuta poorbetoon aastaks 2050 negatiivse CO₂ jalajäljega müürimaterjaliks.

  Helipidav

bauroc materjali suletud pooridega struktuur ja poorbetooniliimiga õhutihedad vuugid annavad seinale hea mürakindluse.

Elevant4  Kerge kuid tugev

bauroc toodete mahukaalu ning survetugevuse suhte näitajad esindavad maailma selle ala absoluutset tipptaset. bauroc on kergeim ehituses kasutatav kivimaterjal, millel on samas piisav tugevus ka mitmekordsete hoonete kandeseinte ehitamiseks.

  Lihtsalt töödeldav

Materjali suurepärane töödeldavus on juba aastakümneid leidnud rakendust keerulistes arhitektuursetes lahendustes.

  Tuulekindel

baurocist valminud välisseinad on juba enne viimistlemist õhutihedad. Hoone õhutihedus on ülioluline hea energiaklassi saavutamiseks.

  Vett taluv

bauroc ei karda vett. Isegi täielikult läbivettinud plokkidel säilib kandevõime ja kuju, kuigi värv muutub hallikamaks. Pärast uuesti kuivamist taastub ka valge värv.

bauroc poorbetooni tootmisprotsess

bauroc poobetooni tootmisprotsess on võrreldav leiva valmistamisega.

Põhimaterjalide ja vee segusse („tainas“) lisatakse reaktsioonitekitajana alumiiniumpulbrit („pärmi“), mille tulemusel segu kerkimise ja tardumisega samaaegselt moodustub vesinikugaaside eraldumise käigus materjali suletud pooridega struktuur.

Pärast tardumist („taigna kerkimist“) lõigatakse umbes plastiliini tugevuse saavutanud segumassiiv lõikemasinal traatidega õigete mõõtudega toodeteks („leivapätsideks“). Lõpliku tugevuse saavutavad bauroc tooted autoklaavides („leivaahjus“) nende termilisel töötlemisel auruga kõrge temperatuuri ja rõhu režiimil.

Autoklaavimisprotsessi käigus tekib lähteainetest uus homogeenne mineraal – tobermoriit, mis koos poorse struktuuriga annabki materjalile üheaegselt tema tugevuse ning kerguse.

Pärast autoklaavimist pakitakse bauroc tooted puitalustele ja kaetakse kilega.