Kenad ja vastupidavad elamud ajaloolises Österlenis

Klassikaline Skåne-pärane arhitektuur Tvärpileni elamurajoonis. Foto Mathias Carlsson, SE360/Kinnisvarabüroo

Artikkel avaldati esmakordselt väljaandes Tema Hem & Bostad.

Vanasse õunapuuaeda Rootsi väikeasulas Kivikus, kiviviske kaugusel Läänemere rannast ja sadamast, on kerkimas uus ja ainulaadne elamurajoon „Tvärpilen“. Oma pastelsetes toonides fassaadide ja viilkatustega on Tvärpileni majad pärit justkui suvistelt piltpostkaartidelt. Kivimajad on ehitatud Bauroci poorbetoonist ja majade projekteerimisel on võetud arvesse Österleni piirkonna ajaloolist keskkonda.
Tvärpileni asukoht oli kunagi ammu rituaalne peoplats. Arendus sai oma nime enne ehitustööde algust teostatud arheoloogilistel kaevamistel leitud muistsete ränikivist nooleotste rootsikeelsest nimetusest. Kogu elamupiirkonda iseloomustab uue ja vana oskuslik kombineerimine. Ajalugu ja tulevik, mineviku esteetika ning jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik kaasaegne ehitustehnoloogia on koondatud kokku harmooniliseks tervikuks.

Seal, kus kohtuvad minevik ja tulevik

Kaasaegne ehituspraktika koos ajaloolisse miljöösse sobiva arhitektuuriga. Foto: Mathias Carlsson, SE360/Kinnisvarabüroo

Põnev nooleotste leid näitab, et inimesed on Kivikus ning selle looduskaunis ümbruskonnas elanud ja tegutsenud vähemalt 6500, võib-olla koguni 9000 aastat. Neid erilisi nooleotsi nimetatakse „tvärpil“ („põiknool“), kuna need asetati saagi küttimisel parema tõhususe saavutamiseks odale põikipidi. See oli väike liigutus, kuid tulemus erines suuresti.

Kogu Tvärpileni arenduspiirkonna initsiaatori Sven Erik Borglundi arvates on ka see arendusprojekt väike panus, mis saadab korda suuri muutusi. Tema nägemus on, et Tvärpilen innustaks ka teisi ehitussektori tegijaid looma rohkem selliseid elamupiirkondi, kus mõeldakse ja planeeritakse vastutustundega ja kus inimesed ja keskkond, minevik, olevik ja tulevik saavad mitmete põlvkondade vältel kenasti koos eksisteerida.

– Ma tahan ühendada ilu, vastupidavuse ja vastutustunde. Ehitusvaldkonna fookus on selgelt liiga kaua olnud suunatud lühiajalisele majanduslikule  perspektiivile. Tvärpilenis on meil võimalik heita pilk tagasi kaugesse minevikku ja samal ajal ka ettepoole, tagamaks, et  ka tulevik kestab vähemalt sama kaua, räägib Sven Erik.

 Vastupidav ja vastutusrikas mõtteviis

Elamupiirkonna madal energiatarve saavutatakse päikesepaneelide ja Bauroci poorbetoonist korralikult ehitatud hoonete abil. Foto: Sven Erik Borglund, Tvärpilen

Tvärpileni arendusel valitseb selgelt keskkonnasõbralik mõtteviis. Kogu kanalisatsioonivesi puhastatakse elamupiirkonna oma reoveepuhastis ja kasutatakse seejärel tualetipottide loputusveena ning kastmiseks. Selline lähenemine alandab puhta tarbevee kulusid 30%. Reoveepuhasti on väga efektiivne ja eemaldab ravimijäägid, hormoonid, mikroplasti ja kolloidse hõbeda, samuti lämmastiku, fosfori ja biokeemilise hapnikutarbe (BOD), tulemuseks on puhtaim heitvesi Läänemeres.

Elamupiirkonna läbimõeldud küttesüsteem kasutab voolava põhjavee püsitemperatuuri, milleks on u. 7 kraadi. Soojusvahetite ja soojuspumpade abil muudetakse see kõigis arenduse elamutes soojusenergiaks, mis hoiab küttekulud madalad.

– Me tahame näidata, et on võimalik ühendada vastutusrikast ja ajas kestvat ehitustehnoloogiat kauni ümbruskonna planeeringuga ja arhitektuuriga, ilma et sellega kaasneksid suured kulud. Kui õigesti toimida ja kõike õigesti arvesse võtta, muutub tasuvusarvestus kulutõhusaks. See kajastub eelkõige eluasemete madalates jooksvates halduskuludes, ütleb Sven Erik.

Suur osa Tvärpileni majapidamiselektrist tuleb piirkonna oma väikesest päikeseelektrijaamast, mis toodab aastas arvestuslikult 100 000 kWh elektrienergiat.  Taaskasutatava toormaterjali ja prügi sorteerimise jaoks on olemas eraldi fraktsioneerimishoone.

Kaunis ja läbimõeldud planeeringuga piirkond

Läbimõeldud planeeringuga väliskeskkond, mida iseloomustavad sillutiskividega kaetud teerajad ja kiviktaimlad. Foto: Mathias Carlsson, SE360/Kinnisvarabüroo

Keskkonnasõbralik mõtteviis läbib tervet Tvärpileni planeeringut. Kõik tänavad ja rajad on kaetud kenade väikeste tänavakividega. See võimaldab vihmaveel otse maasse valguda, kus see looduslikul teel põhjaveeks filtreeritakse. Nii saab sellest piirkonna ökosüsteemi loomulik osa.

Tvärpilen sulab hästi kokku merega, lainja rohelise maastikuga ja ajaloolise miljööga. Kivik on rohke rohelusega asula, kus kasvab mitmekesine taimestik. Seda võeti arvesse Tvärpileni väliskeskkonna kavandamisel, mis kubiseb põõsastest, lillepeenardest ja imelistest õunapuudest. Jagub ka selliseid rohealasid, mis sobivad hästi pikniku pidamiseks või meeldivateks koosviibimisteks naabritega.

– Ma arvan, et just variatsioonid koos keskkonnasõbraliku ja kvaliteeti austava mõtteviisiga muudavadki selle piirkonna ainulaadseks. On kivikattega väljakuid ja platse, on looduskividest müüre, on kauneid hekke, mis ühtekokku moodustavad imekena tasakaalu. Tasapindade erinevused muudavad loomulikuks treppide, koskede ja looklevate radade rajamise, see on ennekuulmatult kaunis, ütleb Tvärpileni arhitekt Martin Ronander.

Tvärpileni südameks on kena tiigiga suur muruväljak, mis on täiuslikuks kohaks, kus ringi jalutada või lihtsalt istuda ja imelist mereõhku nautida. Tiigist viib kahele alumisele tasandile meeldivalt sulisev vesitrepp. Vaatamata künklikele ja kallakulistele kruntidele on kõik majad muudetud liikumispuudega inimestele täielikult ligipääsetavaks, kasutades lahendusi, mis sulavad kenasti ümbritsevasse pilti.

Ehtsalt Skåne-pärane arhitektuur

Eluruumid on heledad ja ruumikad, lisavalikuna on võimalus paigaldada kamin. Foto: Mathias Carlsson, SE360/Kinnisvarabüroo

Ilus kohalik keskkond oligi see, mis inspireeris Martin Ronanderit büroost Ronander&Laursen Arkitekter Tvärpileni arhitektuuri loomisel. Erinevad maastikud vahelduvad looklevate pinnakatetega ja mitmekesiste hoonetega. Selle asemel, et paigutada majad rangelt paralleelselt ridadena, on hoonete paigutus loomulik ja looduslik – erinevad kõrgused ja värvivarjundid on ümbruskonnale justkui loomulikuks  täienduseks.

– Mõnikord on parem kohanduda piirkonna kontekstiga ja olemasolevate hoonetega. Siin valisime klassikalise Skåne stiili – heledad kivimajad, viilkatused ja kaunid puiduga raamitud aknad. Poolkuumustriga uksed on samuti selle piirkonna jaoks tüüpilised. Kunstnikud eelistavad ju Österleni valgust, nii et akende ja valguse sissepääsuga tuli meil palju tööd teha, räägib Martin.

Tvärpilenis on kokku 34 elupinda, millest 22 ühisomandiõigusega korterit jagunevad seitsme kortermaja vahel ja 12 on ehitatud paariselamutena. Osad majad ja korterid on merevaatega, teistel on aknad kaunite aedade, tiikide või sillerdavate vesitreppide poole.

Kõigil korteritel ja majadel on avatud planeering, hästi läbimõeldud ruumijaotus ning aknad, mis lasevad sisse nii küllaldast päevavalgust kui ka võimaldavad nautida imelisi vaateid. Uutel elanikel on võimalus valida ruumide vaadet ning tellida lisasisustust, nagu näiteks kamin. Väliskeskkonna skandinaaviapärane stiil sobib kokku sisustuse valikuga, näiteks köögid tulevad IKEAlt.

Teadlik materjalivalik

Bauroci keskkonnasõbralik poorbetoon tekitab majas turvatunde ja tagab ühtlase sisetemperatuuri. Foto: Oleg Harchenko, XOfoto

Et meeleolu kogu piirkonnas oleks veelgi ehedamalt skandinaaviapärane, on kõik ehitus- ja viimistlusmaterjalid väga hoolikalt valitud, alates seintest ja põrandatest kuni pisimate detailideni.

Kõik välistreppide käsipuud ja majade prantsuse rõdude rinnatised on sepistatud. Välisuksed on massiivsest puidust ning aknad on puit-alumiiniumraamidega. Siin käivad kvaliteet ja keskkonnasõbralikkus käsikäes, Martini sõnul on hädavajalik mõelda vastupidavusele, kuna majad on ette nähtud kestma aastasadu.

Majade seinad ja ka vahelaed on suuremalt osalt ehitatud Bauroci poorbetoontoodetest. See on tugev ja kergesti töödeldav materjal, mis on nii keskkonnasõbralik kui ka allergeenidevaba. Materjalil on väga hea soojusisolatsiooni- ja soojusakumulatsioonivõime, mis tagab madalad küttekulud ja loob aastaringselt õdusa sisemiljöö vaatamata sellele, kas väljas on 30 pluss- või miinuskraadi.

– Poorbetoon on väga tänuväärne materjal just ajas vastupidavuse ja madala kütteenergiakulu seisukohalt, lisaks tekitab see stabiilsustunde. Kui te sulete kuskil ukse, ei kaja see üle kogu maja. Põrandal saab kõndida, ilma et see nagiseks. On väga eriline tunne tegelda projektiga, kus ilu ja vastupidavus on selliselt ühendatud, ütleb Martin.

Bauroci poorbetoonist terviklahendus hõlmab erinevate omadustega ehitusplokke, seinaplaate vaheseinte jaoks, U-plokke, silluseid ja laepaneele.  Kõik tooted on selliste mõõtudega, et neid on lihtne omavahel kokku sobitada, mis tagab kogu majale hea soojusisolatsiooni.

Paljud tahavad teist kodu Österlenis

Mere lähedus ja vaikne ning turvaline väikelinnaelu meelitab paljusid Kivikusse ja Österleni. Foto: Mathias Carlsson, SE360/Kinnisvarabüroo

Tvärpilen ei paku mitte ainult kaunist ja vastupidavat elupaika, vaid tervet elustiili. Österlenis kulgeb elu veidi rahulikumas tempos ja inimesed on soojad ning sõbralikud. Kivikus saab osa väikelinna ühtekuuluvus- ja turvalisustundest, aastaringselt toimub seal erinevaid üritusi ja peaaegu kõik asub jalutuskäigu kaugusel. Suurema ostlemissoovi rahuldamiseks saab minna 20 minutilise autusõidu kaugusele Österleni keskusesse Simrishamni.

Mitmeid inimesi huvitab Tvärpilen kui püsielukoht või kui teine kodu. Kinnisvarabüroo andmetel toimus esimese etapi korterite müük väga lihtsalt ja kiirelt ning paljud õnnelikud omanikud on juba jõudnud nüüdseks oma uutesse kodudesse Österlenis sisse kolida.

Tvärpileni teise etapi eluasemeid hakatakse müüma 2018. aasta Lihavõtte ajal ning piirkond on kavandatud täielikult välja ehitada 2020. aasta keskpaigaks. Tvärpilenil on Facebookis oma lehekülg, kus saab ennast projektiga kursis hoida ja jälgida, kuidas see kaunis ja ainulaadne piirkond areneb.