Baurocist ehitatud JÄMERÄ kivimajad püüavad Soomes pilke

Mis oleks kui… läheks ja uuriks Soome kuulsal elamumessil baurocist ehitatud ning põhjamaisesse kliimasse sobivaid energiasäästlikke maju? Mõeldud-tehtud, suund Loviisasse! (Olgu etteruttavalt öeldud, et majade arhitektuurne lahendus ja ehituskvaliteet oli nii kõrgel tasemel ja ideid ärgitav, et ettevõtmine oli iga kulutatud minutit väärt).

Miks Loviisa?

Soome elamumessid on tuntud nii siin- kui ka sealpool lahte ja kaugemalgi. Messi raames valmib igal aastal elurajoon koos kogu vajaliku infrastruktuuri ja haljastusega. Igas uues kodus on arvestatud konkreetse pere soove ning juhuse hooleks ei ole jäetud midagi – laste hobid, pereliikmete tööülesanded ja külaliste vajadused, lemmikloomad – kõik on hooneid sisustades arvesse võetud. Pärast messi lõppu saavad uued omanikud kohe koju sisse kolida.

„Kevade“ raamatut parafraseerides tuleb tunnistada, et „kohale jõudes olid tunnid juba alanud“. Loviisa messialal lookles iga Jämerä majani aukartustäratava pikkusega järjekord: inimesed ootasid kannatlikult, et oma silmaga uurida neid õnnestunuid hooneid ning inspiratsiooni koguda.

„Meil on täna olnud üsna tegus päev, lõunaks juba üle 6000 külalise,“ naerab teejuht, Jämerä müügiesindaja Heikki Rintala. Selgituseks olgu öeldud, et kõik Soomes ja Eestis müüdavad JÄMERÄ kivimajad valmivad eranditult bauroc ehitusmaterjalidest.

Esimene peatus: Villa Havet

Villa Havet püüab kahtlemata pilke: vaid kvaliteetseimad materjalid, avarus ja läbimõeldus igas detailis. Märksõnad „modernistlik“ ja „voolujooneline“ on igati omal kohal, sest baurocist ehitades saabki olla paindlik – on ju see materjal kergesti töödeldav ja ajas püsiv, samuti saab olla kindel, et ehituse ajal kõik plokid üksteisega ideaalselt klapivad ning vajalikud sillused ja üleminekud on olemas.

Villa Havet on arhitekt Eero Korhoneni (SAFA) nägemusena valminud ühekordne hoone, kus on nutikalt ära kasutatud iga võimalust avada hoone merele. Elu- ja majapidamisruumid on paigutatud avatud planeeringuga söögi- ja puhkeala ümber, ka suurte akendega kõrgetest tubadest avanevad vaated merele. „See on osa siinse elukeskkonna ilust,“ teab Heikki Rintala.

Ja muidugi saun. Villa Haveti ja Villa Steni saunad valiti messi kõige esinduslikumateks (tiitlit annab nimelt välja ühendus „Sauna from Finland“) ning Heikki Rintala räägib, kui tore saab olema siinsetel elanikel töönädala lõpus lõõgastuda. Puuküttega kerist köetakse majalaiuse terrassi küljelt, nii saab elava tule praksumist nautida terrassil aega veetes.

Et meri on piltlikult öeldes maja külje all, plaanitakse talvel raiuda merejäässe ava, et talisupluse võlusid nautida. Lõõgastuda võib ka mullivannis, mis on ühendatud suure magamistoaga. Üks on selge: saunaelamust kroonib merevaade nii enne sauna, sauna ajal kui ka pärast saunatamist.

„Siinne maja saab koduks kolmele elanikule ja nende koertele, omanike soovil on ruumid funktsionaalsed ja nende hooldamine lihtne,“ räägib Heikki Rintala. „Nina Björnström-Lehtonenile ja Tomi Lehtonenile on see juba teine ​​Jämerä kivimaja. Nad on poorbetoonist maja heade omaduste ja kindla kvaliteediga kursis ning seega oli see nende jaoks uue kodu ehitamisel loogiline materjalivalik.“

„Teadsime juba varem, mida kivimaja ehitamine tähendab, meie jaoks oli sellise projektiga alustamine turvaline ja toimiv valik,” tutvustas hoonet Tomi Lehtonen ning tõstis esile, et baurocist ehitatud kivimaja on hooldusvaba ja pikaealine.

„Läbivalt ühest materjalist ehitades on ka interjöör terviklik ning hea õhustikuga,“ lisab Nina Björnström-Lehtonen.

Et peres on kolm koera, arvestati uue kodu kujundamisel ka nendega: pere kääbuspuudlid saavad endale suisa oma hooldus- ja magamistoa. Ka Villa Haveti sisustusmaterjalid on koerasõbralikud: ei mingit stressi põrandaliistude pärast, kuhu kutsikad hambad taha võiksid ajada; kõik maja põrandapinnad on vaigust, mida on lihtne pärast kutsikate vallatusi puhtaks pühkida.

Lisaks põhimajale kuulub Villa Haveti juurde eraldi hoovihoone. „Pererahvale on oluline, et külalistel oleks hea, samuti sooviti võimalust töötamiseks eralduda,“ selgitab Heikki Rintala. Seega võib hoovimaja kasutada kodukontori, spordi- või külalistemajana.

Teine peatus: Villa Sten

Villa Haveti uhketest merevaadetest on muljeid kuhjaga, ent suundume siiski edasi, et uudistada kõrvalkrundil arhitekt Anne Fagerholmi loodud Villa Steni arhitektuuri.

„Hoone on taas mere ääres ja arhitekt on seda nutikalt ära kasutanud, avades tubade aknad merele,“ räägib Heikki Rintala.

Baurocist ehitatud Villa Steni märksõnadeks on valgus ja õhulisus: esimesele korrusele on paigutatud avatud köök, elutuba ja söögituba, kus perel hea koguneda. Läbi klaaslükandukse saab hommikukohvi nautimiseks astuda terrassile, mis terve maja laiuses mere poole vaatab. Teisel korrusel asuvad magamistuba ja majapidamisruum, lisaks on katuse alla paigutatud avar katuseterrass ning mõistagi on igas õiges kodus saun. „Sauna eripäraks on suur aken, kust avaneb vaade merele ja terrass on kohe käe-jala juures, nii muutub saunaskäik igapäevaelu osaks,“ selgitab Heikki Rintala.

Päris põnev on ka maja nime saamislugu. „Villa Sten on oma nime saanud kinnistul asuva suure kivi järgi,“ räägib Heikki.

Villa Sten on energiasäästlik kivimaja, seega on kõik kividega seonduv ka hoone materjalile mõeldes omal kohal.

Kolmas peatus: Villa Kuningatar

Kolmele elanikule projekteeritud Villa Kuningatar arhitektuurse ideena on omavahel sobitatud kuupide kuju: lihtsa ja loogilisena kohtuvad kaks selgepiirilist vormi ja täiendavad teineteist. Kuubi ideed toovad esile ka materjalid: kuigi mõlemad kuubid on ehitatud baurocist, on alumine korrus krohvitud, ülemine kaetud puiduga.

„Mereäärses majas avaneb igast toast vaade merele, esimeselt korruselt saab läbi lükanduste mugavalt terrassile astuda, et mereõhku hingata või hoopis basseinis mõnuleda,“ tutvustab Heikki Rintala hoonet, mille autoriks on Maria Pennanen.

Tuleb tunnistada, et varasügises tundub mõte koduterrassi suurest basseinist igati ahvatlev, ent Heikki ütleb, et tegelikult on arhitektuurne taotlus märgatav ka pimeduse saabudes: nimelt annab bassein interjöörile valgusefekti. Rannal asuvad ka 20 m2 suurune paadikuur ja -sild.

Villa Kuningatari magamistoad on paigutatud hoone teisele korrusele – nende juurde kuuluvad oma vannituba, rõdu ja garderoob. Ja kel pereelust töökõnedeks eemalduda on vaja, siis suure magamistoaga on ühendatud eraldi vaikne ruum, mis on mõeldud töötamiseks.


HEA TEADA:

  • Bauroc AS on Põhja-Euroopa suurim poorbetoontoodete valmistaja. Teine tegevusvaldkond on kivimajapakettide tarne ja montaaž JÄMERÄ kaubamärgi all Soomes ja Eestis.
  • JÄMERÄ on Soome vanim ja enim müüdud kivimaja aastast 1974: toodete müügi ja paigaldusega Soomes tegeleb Bauroc AS-i tütarfirma Jämerä Kivitalot Oy.
  • Eestis müüb, projekteerib ja ehitab JÄMERÄkivimaju StoneEnergy OÜ.
  • bauroci tooteperekonda kuuluvad erineva kasutusotstarbe ja omadustega kergplokid, vaheseinaplaadid, U-plokid, sillused ja laepaneelid, mida on lihtne omavahel sobitada.