Vilnelė org (Vilnelės slėnis): latt on kõrgele seatud

Artikkel ilmus algselt ajakirjas „Structum“. Leedukeelse artikliga saate tutvuda siin.


Auhinnatud arendusprojekt Vilniuses on eeskujuks: klientide eelistuse võidavad üha kindlamalt kvaliteetsed ja läbiproovitud materjalid ning nutikas planeering.

Kinnisvaraarendajate korraldatud parima kinnisvaraprojekti konkursil „Säästva arengu eest“ valiti ja kuulutati tänavu erinevates kategooriates välja kõige jätkusuutlikumad, sõbralikumad ja originaalsemad projektid. Elamukvartalite kategoorias oli üks selle konkursi 2021. aasta võitjatest  kortermajade kvartali Vilnelės slėnis projekt Vilniuses, mille arendajaks on UAB Merko statyba. Sel aastal pälvis projekt ka Leedu Töösturite Konföderatsiooni konkursi „Leedu aasta toode“ kuldmedali.

UAB Merko statyba keskendus ostjatele, kes otsivad rahu ja loodust, kuid samas hindavad  mugavat asukohta: asub ju arendus kõigest paari kilomeetri kaugusel vanalinnast ja kesklinnast. Klientide rõõmuks eelistati eksklusiivseid arhitektuurseid lahendusi ning kasutati kvaliteetseid materjale.

Eriline suhe loodusega

Vilnelė oru projekti töötas välja UAB Vilniaus architektūros studija. Arhitekt Ignas Lukauskase sõnul põimiti kvartalis moodne modernne arhitektuur ja loodus. „Igal korteril on avar rõdu või terrass, mis mõnel juhul suisa 16–19 m2 suurune. Seega on sinna mugav mööblit paigutada ja vaba aega veeta – tunned end kui looduse rüpes,“ kirjeldab Ignas Lukauskas, kes kavandas esimese korruse korterite terrassid osaliselt kaetuna. Ülemiste korruste elanikud saavad aga katuseterrassidelt nautida vaadet Belmontasele või Vilnelė orule.

Kuues 4–6-korruselises majas on kokku 221 korterit, mille pindala jääb vahemikku 34–116 m2. Ignas Lukauskas toob esile, et majadesse on projekteeritud laiemad koridorid, seega saab korteriukse juurde jätta lapsevankri või jalgratta ning tänu suurtele akendele on trepikojad ja koridorid valgusküllased.

Hoonete juurde kuulub ka kinnine, tänava poolt eraldatud suure ühine sisehoov puhkealade ja laste mänguväljakuga – ikka selleks et rõhutada looduse keskel olemist ja samas luua privaatsust. Vilnelė oru reljeefi tõttu on hoovi tasapinda tõstetud. Kogu kvartali ulatuses laiub avar maa-alune parkla, samuti on elanikele loodud panipaigaruum ja jalgrattahoidlad.

Usaldusväärsed materjalid – pikk garantii

Vilnelė oru projektis valiti maa-aluse parkla seinte ja korterite vannitubade sisevaheseinte ehitamiseks bauroc ELEMENT ja CLASSIC plokid. Analoogseid plokke oli Merko statyba edukalt kasutanud ka varasemates projektides.

UAB Merko statyba projektijuhi Paulius Jonaitise sõnul valib UAB Merko statyba erinevate projektide elluviimisel alati vajadustele kõige paremini vastavaid materjale ning teeb koostööd usaldusväärsete tarnijatega. Nii tagatakse edukas ehitusprotsess ja suudetakse pakkuda klientidele parimat kvaliteeti. „Peatöövõtjana püüame iga objekti kiirelt valmis ehitada, kuid anname elanikele ka pikaajalise garantiisi. Seetõttu peame eelnevalt olema veendunud materjalide ja toodete kvaliteedis. Kui oleme toodet testinud rohkem kui ühes projektis ning see vastab meie nõuetele ja ootustele, jätkame koostööd valitud tootjatega. bauroci plokke oleme kasutanud paljudel objektidel. Tegemist on meie vajadustele vastavate, töökindlate ja hõlpsasti kasutatavate toodetega. Oleme selles juba pikka aega veendunud ja jäänud truuks oma valikule,“ ütleb Paulius Jonaitis.

Müüritöid teostanud ettevõtte UAB Darbuva direktor L. Kochman tõdes, et töötamine bauroci plokkidega on mugav ja lihtne. Erinevalt mitmetest teistest müüriplokkidest on neid lihtne soovitud mõõtudesse lõigata. Seinte ehitamisel on plokke kerge liimi abil paigaldada. Täpsete mõõtudega ja sileda pinnaga Bauroci plokkidest seinte viimistlus on lihtsam võrreldes teiste ehitusplokkidega, sest piisab õhukesest krohvikihist või saab kohe hakata pahteldama. Siledale seinapinnale on hõlbus kinnitada seinaplaate.

Ehitusettevõtted hindavad bauroci plokke ka seetõttu, et need on kerged, lihtsam on seega nii nende transport kui ka käsitsemine. „Tegemist on kõige mugavama ja kergema materjaliga, mida plokkseinte ehituseks kasutatakse,“ ütles Kochman. Põnev fakt on ka see, et lisaks arhitektuurile pöörati tähelepanu optimaalsele töökorraldusele: nii toimus nii projekteerimine kui ka ehituse juhtimine digitaalses BIM-keskkonnas!


HEA TEADA

      • Maa-aluse parkla seinte ehitamiseks kasutati bauroc CLASSIC 200 plokke. Plokid laoti taotluslikult tavalise mördiga ja paksu vuugiga, sein värviti üle ilma krohvimata ja seetõttu näeb plokksein välja nagu klassikaline müüritis.
      • Vannitubade seinad ehitati bauroc ELEMENT vaheseinaplaatidest, mis tagavad arhitekti sõnul hea heliisolatsiooni. ELEMENT vaheseinaplaate valmistatakse poorbetoonist tihedusega 475 kg/m³.
      • Vaheseinaplaate bauroc ELEMENT kasutati ka koridoride ja trepikodade seinte ehitamisel. Need tooted sobivad eriti hästi ka erinevate šahtide ehitamiseks (liftid, torustikud, kaablid), kus on vajalik kõrge tulekindlus.

Tutvu ka fotogaleriiga